اسانس
اسانس چیست؟ انواع اسانس‌ها در عطرسازی
10 دی 1401
عطر با رایحه قهوه
عطر با رایحه قهوه
15 دی 1401
اسانس
اسانس چیست؟ انواع اسانس‌ها در عطرسازی
10 دی 1401
عطر با رایحه قهوه
عطر با رایحه قهوه
15 دی 1401

حرفه ي عطرسازي در واقع هنر خلق رايحه هاي خوشايند با استفاده از مواد اوليه معطر است . ولي امروزه اين حرفه تعريفي فراگيرتر و تخصصي تر داره و فقط جنبه هنري اون مطرح نيست بلكه عطرسازي امروزي هنر خلق رايحه هاي خوش براساس استاندارهاي توليدي و نياز مشتري براي تمامي محصولات آرايشي و بهداشتي است . از شامپو و شوينده هاي خانگي تا لوسيون ها و لوازم آرايشي و انواع خوشبو كننده هاي هوا و … . خلاصه هرچيزي كه لازمه بوي خوبي داشته باشد تا مشتري بتواند با محصول ارتباط برقرار كند . ارتباطي كه نشان دهنده كيفيت و كارايي محصول است. همچنين عطرساز هاي امروزي نياز دارند با علم شيمي و نحوه سنتز مواد معطر و از همه مهمتر آناليز مواد معطر نيز آشنايي داشته باشند و بتوانند با دستگاه هاي اندازه گيري و آناليز مواد كار كنند و داده هاي آنها را مورد تحليل و بررسي قرار بدهند.

عطرسازی برای بچه ها

برای اولین بار در ایران آکادمی کار آفرینی ریحا در کاربازیا برج میلاد غرفه ای راه اندازی کرده تا در کنار دیگر مشاغل کودکان دلبندتان شغل جهانی عطرسازی را آموزش ببینند.

عطرساز به چه کسی می گویند؟

در سراسر جهان عطرسازان به آقا یا خانم نوز-Mr.Nose or Miss.Nose (بینی) نیز شهرت دارند و معمولاً شیمیدان و یک هنرمند دوره دیده هستند. عطرساز فردی است که قادر به تشخیص و ترکیب بیش از ۱۵۰۰ رایحه طبیعی و ۳۰۰۰ رایحه مصنوعی است و این میزان از مهارت نیازمند سال ها آموزش در این حوزه است و لذا باتوجه به اینکه عطرساز از چه رایحه هایی استفاده می کند قیمت عطر و ادکلنها مشخص می گردند.

علاوه بر آن فعالیت در این عرصه همانند سایر هنرها نیازمند استعداد و خلاقیت است. به همین دلیل است که تنها تعداد معدودی از هنرمندان در دنیای هنر به موفّقیت دست یافته اند؛ افرادی که نام آنها اغلب در کنار معروف ترین عطرها باقی مانده است.

اگرچه عطرسازان در کشور فرانسه با عنوان «nez» یا «noses»” شناخته می شوند، کلمه نوز-Nose به معنی بینی است، اما آنها از ابزارهای دیگری به جز بینی نیز برای بروز استعداد خود استفاده می کنند. عطرسازان با اتفاق نظر بر این باورند که همگی از ذهن خود و صدها رایحه ای که به خوبی به حافظه خود سپرده اند برای عطرسازی استفاده می کنند. این موضوع به دلیل آن است که عطرسازان همانند موسیقی دان ها هستند. در گام اول آنها بایستی نخست گام های موسیقی را فرا گیرند تا پس از آن بتوانند یک آهنگ را تفسیر و یا پیاده کنند.

عطرساز کوچولو
عطرساز کوچولو

چگونه عطرسازی و ادکلن سازی آغاز می شود؟

زمانی که اطلاعات دریافت شد، تیم عطرسازی دست به کار می شوند.
عطرسازان یک خانه عطر برای گرفتن این پروژه با یکدیگر به رقابت می پردازند.
یک رقابت داخلی: عطرسازان در قالب تیم هایی با یکدیگر به رقابت می پردازند.
رقابت خارجی: چندین شرکت خلاق طرح های خود را ارائه می کنند.
تنها به شرکت پیروز مناقصه، دستمزد پرداخت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم